Výstavní prostor Mázhaus bude v roce 2021 patřit hlavně fotografiím.

V plánu jsou opět nové výstavní projekty, které představí nejen tvorbu pardubických regionálních tvůrců z řad amatérů, ale i profesionálů.

V dubnu se vydáme do světa! V Mázhausu budou vystaveny fotografie Michala Mikulce, který žije v Pardubicích a miluje cestování. Na svých cestách se vydává po méně známých trasách a fotografuje nejen přírodu, ale také památky. Fotí hlavně na mobilní telefon. I s ním se však dají dělat zázraky. Prostřednictvím fotografií vás vezmeme na různé kouty naší planety a ukážeme vám, že se i s mobilním telefonem dají vytvořit krásné snímky. Výstava nabídne také velkoformátové fotografie, videa či suvenýry z cest.

Foto: Michal Mikulec - Island/ledovec

Květnová fotografická výstava představí dva odlišné pohledy na Afriku. Jak vypadala vybraná africká místa v 60. letech a v roce 2014? Téma „Vzpomínky na Afriku“ fotograficky zpracují Hana Tomková a Lukáš Zeman.

V červnu Mázhaus čeká uzavírka z důvodu plánované rekonstrukce elektroinstalace. O to víc se ale můžete těšit na červencovou výstavu pardubického fotografa Radka Kalhouse. Získal již celou řadu ocenění a nyní se věnuje primárně fotografickému cyklu s názvem Bohemia. Pro fotografie s výtvarně-poetickým nádechem je mu inspirací okolí Pardubic a prostředí Polabské nížiny. 

Foto: Radek Kalhous - z cyklu Bohemia

Srpen ovládnou hosté! Mázhaus v přírodní krajinu promění výtvarné sdružení „2. nástupiště 2. kolej“. Návštěvník si bude moci prohlédnout fotografie, tisky a řezby inspirované právě krajinou. Výstavu navíc doplní dřevěné objekty s přírodní tematikou a nebude chybět ani dílo, které je věnované přímo městu Pardubice. Dílo v sobě mimo jiné odráží vášeň pro cyklistiku obou autorů – jak Miroslava Janošíka, tak Tomáše Hájka.

Víte o tom, že Pardubice mají svá partnerská města v několika zemích Evropy? Patří k nim i Polsko. Právě v září dostane v Mázhausu prostor projekt s mezinárodním přesahem. Fotografie vystaví volné sdružení fotografů z Polska a České republiky, které spojuje láska ke svému oboru a léty prověřené přátelství. Říkají si "Grupa 999". Nenutí se do společných témat a každý si fotografuje a vystavuje to, co ho zajímá a na jakém projektu právě pracuje. Nechme se tedy v září překvapit fotografiemi, které vystaví hned několik českých a polských fotografů.

Říjen a listopad bude patřit dostihům, které k Pardubicím neodmyslitelně patří. Unikátní barevné snímky, jež veřejnosti ještě nikdy nebyly prezentovány, vystaví pardubický fotograf světového formátu Roman Vondrouš.

Foto: Roman Vondrouš - z cyklu Dostihy

Závěrem roku nalákáme všechny milovníky gastronomie. V Mázhausu pokřtíme unikátní kuchařku „Pardubice na talíři“, která bude plná surovin typických nejen pro Pardubice, ale i pardubický region. Věděli jste, že se několik producentů místních surovin pyšní unikátní certifikací a značkou Kraj Pernštejnů? Ten nese hrdě historický odkaz Viléma II. z Pernštejna. Kuchařka plná fenomenálních receptů vzniká pod taktovkou úspěšné foodblogerky Svatavy Vaškové – Coolinářky. Kromě křtu zmíněné kuchařky se v prosinci těšte na nádherné food fotografie hotových receptů právě z nové kuchařky a k tomu na vernisáž plnou gastronomických ochutnávek, které rozhodně potěší Vaše chuťové pohárky. 

Ilustrační foto.

Pro dětské návštěvníky ožije interaktivními výstavami podzemí pod Mázhausem - Šatlava. Společně přivítáme začátkem jara všechny prastaré jarní tradice, které trvají až do začátku léta. V předvánočním čase si zase užijeme pravou vánoční atmosféru pod dohledem Paní Zimy a čertíků!

Ke všem plánovaným projektům chystáme vernisáže a doprovodné kulturní akce, workshopy či besedy. S ohledem na aktuálně stanovená protiepidemická opatření však v tuto chvíli nevíme, co budeme moci realizovat.

Těšíme se na Vás!