Fotografická soutěž Czech Nature Photo vznikla v roce 2017 jako "přírodovědná" odnož prestižní novinářské fotosoutěže Czech Press Photo. Vyhlašovatelem a zakladatelem soutěže je pražské multižánrové centrum Czech Photo Centre.

"V Czech Photo Centre milujeme přírodu a prostřednictvím fotografií uchováváme její krásu pro další generace. Uvědomujeme si sílu vizuálního sdělení a zásahu, který může mít. Ve spojení s prestižní novinářskou soutěží Czech Press Photo, kterou organizujeme, sdružujeme nejlepší české a slovenské fotografy přírody. Jsme přesvědčeni o tom, že o přírodu je nutné pečovat. Proto chceme dlouhodobě dělat vše proto, aby si lidé již od svého dětství uvědomovali, že jsou součástí přírody, aby byli seznámeni s jejími krásami a mohli si k ní vytvořit silně pozitivní vztah. Prostřednictvím fotografií chceme sdělovat, že mají zodpovědnost za stav krajiny ve svém okolí, a že nečinnost není řešením ke zlepšení kvality přírody a krajiny."

Moc nás těší, že výstavní prostor Mázhaus může s Czech Photo Centre Praha spolupracovat již druhým rokem a představit tak Pardubákům i návštěvníkům města krásné fotografie přírody z celého světa. Výstava byla slavnostně zahájena v úterý 4. 2. 2020 od 17:00 hodin. Těšit se můžete na výběr nominovaných i výherních snímků z celého cyklu. Přijďte se podívat na unikátní záběry přírody z celého světa očima skvělých českých i slovenských fotografů. Na vernisáži zazpívala Pavlína Chmelíková, na kytaru zahrál Miloš Bombera. Vstupné zdarma. Součástí byla tradiční číše vína s drobným občerstvením.

CZECH NATURE PHOTO 2019 zahájí novou výstavní sezónu v Mázhausu, která přivítá ještě koncem roku 2020 další fotografickou výstavu. Ta už se však zaměří na jiný žánr fotografie i na jiné fotografické techniky.

Autorem fotografie "Podprsenka mořské panny" uvedené v úvodu aktuality je Vladimír Šoltys.

Autorem fotografie ze série "Ptačí duše" uvedené v záhlaví tohoto textu je Jiří Hřebíček.