Od 2. července do 1. září 2024 ožije Mázhaus autorskými fotografiemi Lucie a Lukáše Zemanových s názvem “Naši nejbližší příbuzní“. Prostřednictvím krásných snímků, pořízených v různých koutech naší planety, výstava představuje různé druhy primátů a přináší tak jedinečnou možnost seznámit se s těmito úžasnými tvory v jejich přirozeném prostředí bez nutnosti za nimi cestovat. 

Informace o autorech:

Lucie a Lukáš Zemanovi jsou manželé a dlouholetí parťáci z Pardubic, kteří spolu a s fotoaparáty procestovali řadu zemí světa. Jejich primárním cílem je poznávání místní přírody, přírodních krás a zejména jejich zvířecích obyvatel. Mezi jejich nejoblíbenější zvířata patří právě primáti a kočkovité šelmy, které se také nejčastěji vydávají fotit.

Lucie vystudovala Chemicko-technologickou fakultu Univerzity Pardubice, působila na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. Dnes je docentkou na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové, jejím oborem je biochemie a výzkum proteinů. Od dětství obdivuje přírodu a zvířata, jejich fotografování je jedním z jejich koníčků.

Lukáš vystudoval Informatiku na Univerzitě Pardubice, ale po studiích založil grafické studio s aktuálním názvem “S úsměvem pro vás”, později k němu přidal fotoateliér “Fotíme s úsměvem” a leteckou fotografii z dronu “Dronfoto”. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR a Unie grafického designu. V minulosti se stal vítězem Czech Press Photo a finalistou Czech Nature Photo, Comedy Wildlife Photography Awards a Sony World Photography Awards.   

Informace o výstavě:

Na světě existuje více než 500 druhů primátů. Většina z nich žije v tropických oblastech. Pouze jeden druh se však dokázal přizpůsobit prakticky jakémukoliv prostředí. Člověk. I přesto, že s některými druhy primátů sdílíme téměř shodnou genetickou informaci, určitý dílek skládanky, který vytváří naše lidství, jim chybí. Ale i tak nám jsou velmi podobní, ať už chováním nebo vzhledem. Možná víc, než si myslíme. Rozhodně patří mezi nejoblíbenější obyvatele zoologických zahrad, kam se na ně určitě každý z nás alespoň jednou zašel podívat. Ale pohlédnout jim do očí v jejich domovině ve volné přírodě patří bezesporu mezi největší zážitky, které mohou člověka potkat. Kolekce fotografií našich nejbližších příbuzných z různých koutů světa může tento zážitek zprostředkovat.